Ramp Aa over Ramp Aa Over Timber Run
Fair Condition58 years old5,190 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | At Jct Of I-70 |
| Carries | Ramp Aa |
| Crosses | Ramp Aa Over Timber Run |
| Coordinates | 39.94935, -82.04881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,190 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001149 |