US Route 40 over Over Timber Run
Good Condition29 years old4,841 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 0.4 Mi E.of Jct I-70 |
| Carries | US Route 40 |
| Crosses | Over Timber Run |
| Coordinates | 39.94779, -82.03884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 512.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,841 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001300 |