Ramp A over Ramp A Over Timber Run
Fair Condition58 years old5,190 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | At Jct I-70 |
| Carries | Ramp A |
| Crosses | Ramp A Over Timber Run |
| Coordinates | 39.94891, -82.04788 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 272.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,190 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001173 |