County Road 303 over Clarks Valley Creek
Fair Condition91 years old27 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 1.5 Mi N RD 400 |
| Carries | County Road 303 |
| Crosses | Clarks Valley Creek |
| Coordinates | 39.49480, -122.45397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 56.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0159 |