Road D over Shoat Draw
Fair Condition76 years old280 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.9 Mi S/o Road 65 |
| Carries | Road D |
| Crosses | Shoat Draw |
| Coordinates | 39.42308, -122.24844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 112.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0175 |