Road 65 over Dead Dog Draw
Good Condition86 years old165 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.8 Mi W/o Road D |
| Carries | Road 65 |
| Crosses | Dead Dog Draw |
| Coordinates | 39.43623, -122.26421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 74.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 165 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0177 |