Bateman Road over Medicine Creek
Fair Condition73 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | Bateman Road |
| Crosses | Medicine Creek |
| Coordinates | 34.68323, -98.40467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 423.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL00000D |