Scapplehorn Road over Umatilla Project Phase I
Good Condition34 years old1 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | Canal Sta 39+17.02 |
| Carries | Scapplehorn Road |
| Crosses | Umatilla Project Phase I |
| Coordinates | 45.92195, -119.30759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 126.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 17PIE0002 |