I-5 (hwy 001) NB over Or 273 (hwy 273)
Fair Condition61 years old8,421 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 5.3 Mi N Ca State Line |
| Carries | I-5 (hwy 001) NB |
| Crosses | Or 273 (hwy 273) |
| Coordinates | 42.07311, -122.60547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 776.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,421 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09259A001 00532 |