I-5 (hwy 001) over HWY 273
Fair Condition61 years old16,843 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 04.61 M North Cal State |
| Carries | I-5 (hwy 001) |
| Crosses | HWY 273 |
| Coordinates | 42.06404, -122.60258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.8 ft (41.4 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 1117.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,843 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09260A001 00461 |