Or 273 (hwy 273) over I-5 (hwy 001)
Fair Condition61 years old56 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jackson |
| Location | 1.0 Mi N Of Ca State Line |
| Carries | Or 273 (hwy 273) |
| Crosses | I-5 (hwy 001) |
| Coordinates | 42.01849, -122.61105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 565.9 ft (172.5 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 1414.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09312A001F00095 |