I-84 (hwy 006) over Weatherby Interchange
Good Condition54 years old11,897 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 162 Mi N Malheur Co Line |
| Carries | I-84 (hwy 006) |
| Crosses | Weatherby Interchange |
| Coordinates | 44.49659, -117.36846 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 1404.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,897 (2022) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09332 006 33576 |