HWY 6 Conn #2 over Burnt R(weatherby) R/w
Fair Condition54 years old372 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 162 Mi N Malheur Co Line |
| Carries | HWY 6 Conn #2 |
| Crosses | Burnt R(weatherby) R/w |
| Coordinates | 44.49631, -117.36932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 372 (2022) |
| Truck Traffic | 45% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09333 006C33571 |