I-5 (hwy 001) NB over Glendale Int
Good Condition61 years old10,369 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 00.5 Mi N Of Co Line |
| Carries | I-5 (hwy 001) NB |
| Crosses | Glendale Int |
| Coordinates | 42.74517, -123.37114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 834.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,369 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09352 001 08080 |