Speaker RD over I-5 (hwy 001)
Fair Condition61 years old234 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 001 Mi S Of Canyonville |
| Carries | Speaker RD |
| Crosses | I-5 (hwy 001) |
| Coordinates | 42.71073, -123.36540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 773.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 234 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09334 001C 7883 |