I-5 (hwy 001) SB over Glendale Int
Fair Condition61 years old10,369 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 00.5 Mi N Of Co Line |
| Carries | I-5 (hwy 001) SB |
| Crosses | Glendale Int |
| Coordinates | 42.74549, -123.37161 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 1,024 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,369 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09352A001 08080 |