Or 203 (hwy 340) over I-84 (hwy 6) Mp 298.68
Fair Condition54 years old426 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 125 Mi SE Union Co Line |
| Carries | Or 203 (hwy 340) |
| Crosses | I-84 (hwy 6) Mp 298.68 |
| Coordinates | 44.86164, -117.81653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 321.9 ft (98.1 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 1147.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 426 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09511 006C29868 |