72nd AVE over HWY 144
Fair Condition59 years old102,600 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 0.8 Mi S Of HWY 1-w |
| Carries | 72nd AVE |
| Crosses | HWY 144 |
| Coordinates | 45.42629, -122.75163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 138.1 ft (42.1 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 1352.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102,600 (2010) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09565 144 00669 |