I-84 (hwy 006) EB over Umatilla R(pendleton) EB
Fair Condition57 years old8,027 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 018 Mi W Jct Ore 11 |
| Carries | I-84 (hwy 006) EB |
| Crosses | Umatilla R(pendleton) EB |
| Coordinates | 45.66642, -118.81729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 663.1 ft (202.1 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 2627.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,027 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09521A006 20894 |