US 395 (hwy 028) over Tutuilla Creek
Fair Condition57 years old24,592 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 00.1 Mi S Jct I80n |
| Carries | US 395 (hwy 028) |
| Crosses | Tutuilla Creek |
| Coordinates | 45.66203, -118.80687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 191.9 ft (58.5 m) |
| Deck Area | 608.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,592 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09522B028 00174 |