I-84 (hwy 006) WB over US 395 (hwy 028)
Fair Condition57 years old8,027 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | City Of Pendleton |
| Carries | I-84 (hwy 006) WB |
| Crosses | US 395 (hwy 028) |
| Coordinates | 45.66314, -118.80628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 219.2 ft (66.8 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 868.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,027 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09522 006 20954 |