HWY 331 over I-84 (hwy 006)
Fair Condition55 years old7,732 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 4.5 Mi.s.jct. Or 11 |
| Carries | HWY 331 |
| Crosses | I-84 (hwy 006) |
| Coordinates | 45.63843, -118.68406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 416.0 ft (126.8 m) |
| Max Span | 179.1 ft (54.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1648.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,732 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09567 331 00451 |