Goad RD over I-84 (hwy 006)
Good Condition57 years old13,736 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 025 Mi E Jct 395 |
| Carries | Goad RD |
| Crosses | I-84 (hwy 006) |
| Coordinates | 45.66336, -118.75571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 859.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,736 (2020) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09524 006 21206 |