I-84 (hwy 006) EB over HWY 67 EB Conn
Fair Condition57 years old7,198 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 035 Mi E Jct US 395 |
| Carries | I-84 (hwy 006) EB |
| Crosses | HWY 67 EB Conn |
| Coordinates | 45.65970, -118.73589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 907.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,198 (2022) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09525A006 21306 |