Yoakum Road over I-84 (hwy 006)
Fair Condition58 years old37 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 114 Mi W Jct Ore 11 |
| Carries | Yoakum Road |
| Crosses | I-84 (hwy 006) |
| Coordinates | 45.71266, -118.99589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 348.1 ft (106.1 m) |
| Max Span | 162.1 ft (49.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1114.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2022) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09568 006C19946 |