Lorenzen RD over I-84 (hwy 006)
Good Condition58 years old93 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 124 Mi W Jct Ore 11 |
| Carries | Lorenzen RD |
| Crosses | I-84 (hwy 006) |
| Coordinates | 45.71869, -119.01429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 304.1 ft (92.7 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 973.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09579 006C19854 |