I-84 (hwy 006) WB over Nolan Road
Fair Condition58 years old9,238 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 014 Mi E Jct State 320 |
| Carries | I-84 (hwy 006) WB |
| Crosses | Nolan Road |
| Coordinates | 45.73950, -119.07772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 657.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,238 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09578 006 19516 |