Or 217 (hwy 144) over I-5 (hwy 001)
Fair Condition60 years old92,194 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | HWY 1 & HWY 144 Intchnge |
| Carries | Or 217 (hwy 144) |
| Crosses | I-5 (hwy 001) |
| Coordinates | 45.42097, -122.74403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 298.9 ft (91.1 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 2168.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,194 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09569 144 00722 |