I-84 (hwy 006) Con over I-84 (hwy 006)
Fair Condition58 years old625 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | 3.8 Mi. N.e. Echo |
| Carries | I-84 (hwy 006) Con |
| Crosses | I-84 (hwy 006) |
| Coordinates | 45.74666, -119.10964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 288.4 ft (87.9 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 914.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 625 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09577 320 04007 |