Summerville Road over Phillips Creek
Good Condition61 years old574 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.05 Mi S Of HWY 204 |
| Carries | Summerville Road |
| Crosses | Phillips Creek |
| Coordinates | 45.56520, -117.98400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 172.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 574 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10751A039 00979 |