Clark Creek Road over Grande Ronde River
Good Condition54 years old578 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.4 Mi E Of HWY 82 |
| Carries | Clark Creek Road |
| Crosses | Grande Ronde River |
| Coordinates | 45.56190, -117.90891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 524.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 578 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10795A056 00037 |