Elgin Cemetery RD over Clark Creek
Fair Condition40 years old43 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.05 Mi S Clark Creek RD |
| Carries | Elgin Cemetery RD |
| Crosses | Clark Creek |
| Coordinates | 45.55540, -117.90130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 152.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10800A007700107 |