Booth Lane over State Ditch
Fair Condition55 years old241 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 3.8 Mi E Of HWY 82 |
| Carries | Booth Lane |
| Crosses | State Ditch |
| Coordinates | 45.36222, -117.92699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 506 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 241 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10794A126 00976 |