Peach Lane over Grande Ronde River
Fair Condition48 years old105 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 1.1 Mi N Of HWY 237 |
| Carries | Peach Lane |
| Crosses | Grande Ronde River |
| Coordinates | 45.34960, -117.96350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 373.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10816A028 00115 |