Alicel Lane over Grande Ronde River
Fair Condition51 years old160 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 2.5 Mi E Of HWY 82 |
| Carries | Alicel Lane |
| Crosses | Grande Ronde River |
| Coordinates | 45.40968, -117.93185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 521.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10813A130 01045 |