Indian Creek Road over Indian Creek
Fair Condition41 years old116 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Union |
| Location | 0.9 Mi E Of HWY 82 |
| Carries | Indian Creek Road |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 45.53800, -117.90155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 117.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10801A053 00086 |