Maki Road over Little Bear Creek
Good Condition31 years old130 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 0075 Mi Up Maki Road |
| Carries | Maki Road |
| Crosses | Little Bear Creek |
| Coordinates | 46.15440, -123.66744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11155B041100064 |