Svensen Market RD over Upper Bear Creek
Good Condition67 years old675 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 013 Mi S Svensen Jct |
| Carries | Svensen Market RD |
| Crosses | Upper Bear Creek |
| Coordinates | 46.14756, -123.66145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 225.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 675 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11153 040700837 |