Lewis & Clark RD over Mcewan Slough
Fair Condition71 years old1,237 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 034 Mi SW Miles Crossing |
| Carries | Lewis & Clark RD |
| Crosses | Mcewan Slough |
| Coordinates | 46.10939, -123.85449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 139.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,237 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11185A080900344 |