Lewis & Clark Spur over Lewis & Clark River
Fair Condition68 years old671 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | At Netal Grange |
| Carries | Lewis & Clark Spur |
| Crosses | Lewis & Clark River |
| Coordinates | 46.10323, -123.85365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 533.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 671 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11186A080900002 |