Logan RD over Lewis & Clark River
Fair Condition69 years old263 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 020 Mi S Tucker RD Jct |
| Carries | Logan RD |
| Crosses | Lewis & Clark River |
| Coordinates | 46.07689, -123.84462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 563.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 263 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 11208A080400664 |