Hamlet Road over Asvick Creek
Fair Condition37 years old338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 040 Mi SE Jct HWY 53 |
| Carries | Hamlet Road |
| Crosses | Asvick Creek |
| Coordinates | 45.85625, -123.71218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 190.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11219A130100377 |