Hamlet Road over N Fk Nehalem
Good Condition37 years old330 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 049 Mi SE Jct HWY 53 |
| Carries | Hamlet Road |
| Crosses | N Fk Nehalem |
| Coordinates | 45.84819, -123.70064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 300.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11220A130100485 |