Mattson Road over N Fk Nehalem
Good Condition37 years old83 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 035 Mi SE Jct HWY 53 |
| Carries | Mattson Road |
| Crosses | N Fk Nehalem |
| Coordinates | 45.86475, -123.70118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 107.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11223A130200090 |