Wunsch Road over Humbug Creek
Fair Condition41 years old64 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 180 Mi E Hwy101 Off Hwy26 |
| Carries | Wunsch Road |
| Crosses | Humbug Creek |
| Coordinates | 45.88461, -123.61123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11245 140100006 |