Kampy Road over Humbug Creek
Good Condition36 years old48 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 010 Mi West Of Elsie |
| Carries | Kampy Road |
| Crosses | Humbug Creek |
| Coordinates | 45.86577, -123.60284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 250.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11254A146000055 |