Lower Nehalem RD over Humbug Creek
Fair Condition54 years old263 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clatsop |
| Location | 010 Mi S HWY 26 Jct-elsie |
| Carries | Lower Nehalem RD |
| Crosses | Humbug Creek |
| Coordinates | 45.85547, -123.58295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 179.1 ft (54.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 535.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 263 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11237 140400096 |