Grenfell Co Pk RD over Baker Creek
Fair Condition54 years old448 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | Ed Grenfell Co Park |
| Carries | Grenfell Co Pk RD |
| Crosses | Baker Creek |
| Coordinates | 45.22828, -123.27419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 61.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 448 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 11503 000000000 |