Baker Creek RD over Berry Creek
Fair Condition70 years old3,483 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 2.4 Mi W Mcminnville |
| Carries | Baker Creek RD |
| Crosses | Berry Creek |
| Coordinates | 45.23053, -123.23690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 85.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,483 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11541 009 00242 |