Powerhouse Hill RD over Baker Creek
Fair Condition64 years old239 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 560 Mi W Of Mcminnville |
| Carries | Powerhouse Hill RD |
| Crosses | Baker Creek |
| Coordinates | 45.22668, -123.31361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 239 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11542F000 |